Syn.: Chondrilla virgata J. et C. Presl, Chondrilla glomerata C. Koch
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Eurasijský druh, areál zasahuje od Pyrenejského poloostrova a severozápadní Afriky přes jižní a střední Evropu, Balkán a jižní Rusko až do Střední Asie, byl zavlečen i na makaronéský ostrov Tenerife, středoatlantický ostrov Ascension, na oba americké kontinenty a do Austrálie. V USA a Austrálii se invazně šíří. U nás roste roztroušeně v teplejších oblastech.
Ekologie: Roste na výslunných stráních, písčinách, kolem cest, na vinicích a železničních náspech, v pásmu od nížiny po pahorkatinu. Kvete od července do září.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 40–120 cm vysoká, lodyha přímá, prutnatě větvená, dole krátce chlupatá, ve střední a horní části lysá, přízemní listy v růžici, v obrysu kopinaté až obvejčitě kopinaté, kracovité, 5–12 cm dlouhé, za květu již zasychají, lodyžní listy kopinaté až úzce čárkovité, celokrajné, vzácně i oddáleně zubaté. Úbory po 2–3 v paždí listenů, četné, jazykovitých květů 9–12, jsou žluté, ligula na vrcholu 5zubá, zhruba stejně dlouhá jako korunní trubka. Plodem je nažka s bělavým chmýrem. Druh je dosti variabilní.
Využití: Mladé listy se občas sklízejí jako salátová zelenina. Odvar z radyku se ve východní části areálu používá při uštknutí hadem, jeho mléčná tekutina ve Střední Asii slouží k čištění zubů.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je radyk prutnatý zařazen mezi ohrožené druhy (C3).
Fotografováno dne 20. 8. 2006 (Česko, Morava, Dolnomoravský úval, Bzenec, Váté písky).